
Над 80 на сто от училищата, детските градини и социалните заведения в Стара Загора се отопляват на газ.
Пред директорите стои въпросът с обезпечаването на отоплението през зимата.
В крайните квартали на града има няколко училища, които не са газифицирани и са на течно гориво, което обаче не е по-малък проблем.
В много от обектите се готви на място и уредите работят на газ.
„Ще се справим финансово, ако и само при условие, че се запазят сегашните цени на газа и не поскъпне повече„, оптимист е Теодора Николова, директор на гимназия „Ромен Ролан“.
„Нямаме алтернатива. Нашата сграда е голяма. Не можем да се отопляваме с електрическа енергия, нито на твърдо гориво. Това е единствената възможност. Силно се надявам да имаме доставки на газ през целия отоплителен сезон и на присъствена учебна година.“
Директорът на средно училище „Иван Вазов“ Динко Цвятков също изразява своите притеснения.
„Никой не знае каква ще бъде зимата, каква ще бъде цената, която вече е с повече от 80% по-висока, което допълнително ще натовари бюджета на училището. Ако има газ, всичко ще бъде нормално.“
Училището няма възможност сега и за тази учебна година да направи мащабна инвестиция, за да замени източника на отопление с климатици.
„Ако сложим печки от типа на конвекторните, няма да можем да си позволим да плащаме тока, който е значително по-скъп от отоплението на газ.“
Цвятков е категоричен, че ако цената продължи да расте с такива темпове, няма да могат да си платят отоплението.
Мариана Пенчева е директор на средно училище „Максим Горки“ в Стара Загора. Тя също изразява притеснения за доставките и цената на газа.
„Алтернатива имаме, но не за отоплението, а за провеждане на относително нормален учебен процес – в електронна среда.“
БНР