Ученици от Котел разказват за народните обичаи на Лазаровден и Цветница в региона

Яйца, орехи, плодове и пари са сред даровете, давани някога на лазарките в котленско. С надежда за възраждане на природата и новия живот, в миналото, младите моми с огромно желание са изпълнявали традициите по Лазаровден и Цветница. В наши дни, макар и в демонстрационната зала на Туристическия информационен център- Котел, ученици от средно училище „Георги Ст. Раковски“ възкресиха обичая „Лазаруване“, изпълняван в селата Кипилово и Боринци.

Младежите представиха обредите и създадоха много настроение сред посетителите на центъра. С усърдие и голям интерес учениците бяха подготвили, под ръководството на учителката си Славка Докова, сценки за обичаите и вярванията в навечерието на Великден и в народни носии с красиви цветни венчета на главите, влизаха от роля в роля.

Един от много важните дни за лазарките също е Цветница. Тогава те изпълняват обичая „кумичкане“. За разлика от лазаруването, кумичкането все още се практикува в Котел, а последната девойка, станала котленска „кумица“ е  Десислава Мянкова. Ритуалът се изпълнява до обедните часове, в деня на празника. Момите се събират на брега на близка река. Всяка една от тях носи венче от върбови клонки и букетче цветя, които хвърлят едновременно в реката. Девойката, чието венче изпревари останалите ще бъде избрана за „кумица“ и ще получи уважение и почит от останалите лазарки. На третия ден след Великден „кумицата“ кани всички лазарки в дома си и ги гощава с червени яйца и баница.

Наред с шарените яйца, котленската баница и великденските козунаци, всяка котленка от край време е „гиздела“ масата си с вкусни и ароматни курабии. Пред посетителите на ТИЦ- Котел те бяха приготвени отново от ученици на местното училище, чийто ръководител е Десислава Куцарова.

Екипът на Туристически информационен център пожелава на всички жители и гости на община Котел светли и благословени великденски празници! Следващите събития от календара му са предвидени за 8 и 9 май /сряда и четвъртък/, когато ще бъдат представени обичаите по време на празника „Хъдерлез“ и технологията за приготвянето на котленската бъркана баница.