Новата формула за такса смет, която държавата опитва да въведе от 2013 г. насам, би трябвало да заработи от 1 януари 2025 г. според подписано споразумение между Националното сдружение на общините и Националния статистически институт за безплатно получаване на данни за броя ползватели на жилищата в България.
Тя вече няма да зависи от данъчната оценка, а от произведения отпадък. По каква формула да се определя той, решава всяка община.
„Надявам се новата методика да не влезе в сила, защото гражданите ще плащат повече за сметка на предприятията с презумпцията, че битови отпадъци се произвеждат в домакинствата. За промишления отпадък предприятията отговарят отделно“, коментира в предаването „Репортер“ по Радио Стара Загора кметът на община Сливен Стефан Радев.
„Вдигането стойността на такса смет е неизбежно. През 2012-та година, когато беше определена стойността на сегашният и размер минималната работна заплата е била 3 пъти по-ниска, горивата и всички останали разходи са били много по-ниски“, заяви кметът на Стара Загора Живко Тодоров. С по-големите разходи, които общините ще направят за новия начин за събиране и депониране на отпадъците, те няма да могат да покриват повече тази разлика, каза той.
„Всеки от механизмите, които са зададени, крие големи рискове за общините“, коментира кметът на Хасково Станислав Дечев. „Но която и от методиките да се избере, ще трябва да има буферен период, защото населението няма да е готово да тръгне по нов път за сметосъбиране“, каза той.