Група студенти от Лятната школа по антропология „Културно наследство и културни политики през призмата на места на трансформация“ (Сливен, 23-30 август 2024 г.) посетиха Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен и проведоха теренна работа с предоставени краеведски документи.
Лятната школа по антропология се организира в Сливен за 21-ва поредна година и има за цел чрез теренни изследвания да представи възможностите за приложение на антропологични подходи в различни дисциплини. Тази година школата е организирана от департамент „Антропология“ на Нов български университет (НБУ) в сътрудничество с департаментите „Дизайн“ (програми по мода) и „Изящни изкуства“ (Визуални изкуства), със съдействието на Регионалния исторически музей (РИМ) – Сливен. Основната тема на тазгодишното събитие е изследването на начина, по който културното наследство се съхранява, обсъжда и трансформира в съвременния градски контекст.
Програмата на школата включва колективни посещения на музейни, галерийни и библиотечни институции, провеждане на лекции и дискусии, както и самостоятелно наблюдение и теренна работа. В Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ работиха 7 студенти от университети в Вроцлав (Полша) и Париж (Франция), водени от д-р Любомира Вълчева. След кратка презентация за историята на библиотеката и нейните фондове, студентите имаха възможност да разгледат краеведски издания, снимки, картички, албуми, графични издания, брошури и други материали, които илюстрират как градът се е трансформирал през времето, в различни епохи, след политически преходи и по време на икономически кризи. Изследвано беше как определени места се превръщат в „места на забрава“ или „места на памет“.
Поради интереса към някои от публикациите и снимките, които вече са дигитализирани, те бяха предоставени на студентите в електронен вид.