Специалисти на среща по къременето в Сливен: В желанието за контрол, често се проваля самото кърмене

Основните проблеми, които поставят кърмещите жени, са свързани с това дали бебетата сучат достатъчно, трябва ли майката да спазва диета, може ли бебето да развие алергия от определени храни. Това каза в интервю за БТА Елена Гвоздейкова, консултант по кърмене към Ла Лече Лига по повод Седмицата на кърменето, която в Сливен започна днес със среща-разговор на тема „Често задавани въпроси за кърменето“.

„Живеем в една технологична епоха, в която желаем да мерим и теглим всичко, което детето приема, обясни тя. Стремим се да притежаваме контрол, а кърмейки, гърдата няма нито делителни единици, нито кантар, за да покаже какво е приело бебето. Има случаи на жени, които изцеждат млякото си, за да са сигурни, че дават определено количество. Заради това желание да сме максимално добри, всичко да е под контрол, ние избягваме от естественото. В желанието за контрол, често се проваля самото кърмене.“

Гвоздейкова припомни, че детето има сукателен инстинкт и когато суче, го прави колкото да се засити, не преяжда. Ако млякото му се дава с шише, това е едно „лесно“ мляко и то често е склонно да преяжда. Актът на сукане е различен, когато пие млякото от шише и когато суче от гърда. Когато бебето свикне с приема на мляко от шише, това може да компрометира кърменето.

Тя каза още, че мозъкът на майката реагира много по-активно, когато бебето суче от гърда – отделя нужните хормони за производството на кърма. Стимулацията им не е толкова силна, ако млякото се изцежда с помпа. Това повлиява на количеството и се стига до момент, в който то няма да е достатъчно за нуждите на бебето.

В момента информацията за кърменето е богата, има я навсякъде, което донякъде е проблем, защото е противоречива, каза тя в отговор на въпрос как бъдещите майка да се обучават. Акушерките към АГ кабинетите, които следят бременността, биха могли да оказват подкрепа и помощ на бъдещите майки. Често обаче, самата жена се вълнува основно само от раждането и кърменето остава настрани.

От Ла Лече Лига в последно време организират онлайн срещи, за да могат бъдещите майки да зададат въпросите си, свързани с кърменото. Има и национален телефон за запитвания, който работи от няколко години.

Не всички жени се чувстват комфортно да кърмят, сподели впечатленията си консултантът. Сред тях са жертвите на сексуално насилие, но те са рядкост.

Основните проблеми, които жените поставят, са за това дали бебетата сучат достатъчно. Други са свързани с диетите, с храните, които са подходящи да приемат майките, дали детето може да развие алергия към опредени храни. „Нашите баби не са се лишавали от нищо и не са мислили за алергии, коментира тя. Имала съм случай на майка, която ядеше само картофи и месо, за да избегне алергии. При нея бяха възникнали здравословни проблеми, защото имаше нужда от разнообразно хранене. Друг проблем е, че след като се регулира кърмата, което става около 40-я ден, гърдите не са толкова тежки и болезнени. Тогава майките се притесняват, че нямат достатъчно кърма.“

Не липсват въпроси от жени, които са си поставили гръдни импланти, за да коригират бюста си. Не е проблем за голяма част от жените да кърмят, въпреки силикона, като въпросът е как е бил поставен – дали е под мускулите или по друг начин, за да няма увредени канали. Има жени, които въпреки тези корекции желаят и кърмят, каза консултантът.

На въпрос какво е отношението към кърменето от страна на жените от ромския етнос, които са голяма част от родилките в Сливен през последните години, Гвоздейкова посочи, че и при тях е широко разпространено храненето с адаптирано мляко. „При най-бедните също се наблюдава хранене с други млека, вместо кърмене, каза тя. Те бъркат кисели млека и дори там се наблюдава намаляване на процента на кърмещите майки.

Проблем представляват ранните раждания, когато раждат момичета на по 13-14 години и при тях още не е приключил процесът на изграждане на жлезисти тъкани. Те рядко кърмят.“

Организират се и обучения за здравните специалисти, които трябва да актуализират знанията си. По думите на Гвоздейкова, изследванията в тази насока непрекъснато се обновяват, а учените откриват все нови и нови елементи в кърмата, вещества, които помагат за развитието на бебето. Майчината кърма е тази жива течност, която осигурява оптималното развитие на детето.

Седмицата на кърменето в Сливен от 1 до 7 август, под мотото „Да се застъпим за кърменето – обучение и подкрепа“, се организира от Регионална здравна инспекция, Ла Лече Лига, Център за майчино и детско здраве и Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Сливен.

На 2 август и 5 август от 9:00 до 11:00 часа в РЗИ ще се състои инициативата „Отворени врати“ с възможност за разговор с лекар.