Сливен отбеляза 184 години от рождението на Васил Левски и 153 години от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа

С възпоменателна церемония пред паметника на Васил Левски в Сливен бяха отбелязани 184 години от рождението на Апостола. Сред гостите и жители на града на едноименния площад кметът Стефан Радев подчерта, че името на Левски е символ не само на безгранична любов към Родината, готовност за саможертва и непобедимост на българския дух, но и на неизмеримия морал.

„Затова и неговото име ще живее вечно, оставяйки ни голям завет – как да живеем свободата, която имаме днес. За нас е чест, гордост и морално задължение, споменавайки името му, да се обърнем към идните поколения с надеждата за вечно съхранение на идеите на безсмъртния Апостол на свободата. Скъпи съграждани, нека бъдем достойни негови последователи. Нека бъдем добри българи! Поклон пред паметта и делото на Апостола на свободата Васил Левски! “, заяви сливенският градоначалник, който заедно с председателя на Общински съвет-Сливен Димитър Митев и общински съветници поднесоха венци пред бюст-паметника на Апостола. Цветя на признателност поднесоха още представители на институциите в града, културни институти, военно-патриотични съюзи, исторически дружества и граждански сдружения, учебните заведения от Сливен, граждани. Рецитал за Васил Левски се представиха Театрална студия „Хвърчащите хора“ при Военен клуб – Сливен, с ръководител Вяра Начева.

В Сливен по-рано бяха отбелязани и 153 години от смъртта на войводата Хаджи Димитър и разбиването на водената от него чета. Гост в къщата-музей, носеща името на сливенския войвода бе президентът на Република България Румен Радев, който днес бе на посещение в града под Сините камъни. Заедно с кмета на община Сливен Стефан Радев държавният глава поднесе цветя пред бюст-паметника на майката на войводата – хаджи Маринка Асенова. Цветя поднесоха още областните управители на областите Сливен и Ямбол,  председателят на Общински съвет-Сливен и директорът на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“.

Организатор на проявите е Община Сливен, съвместно с Център за подготовка на специалисти и Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“.