Правителството ще обявява извънредна епидемична обстановка

Извънредна епидемична обстановка ще се обявява единствено с решение на Министерския съвет. Това решиха депутатите с одобрените на второ четене промени в Закона за здравето.

Новите текстове имат за цел да набележат мерките, към които ще се придържа страната ни, за да се опита да ограничи заразата от COVID-19 след края на извънредното положение, чийто срок изтича на 13 май и няма да бъде удължаван.

Извънредна епидемична обстановка ще може да се обявява за определен период от време с решение на кабинета, по предложение на министъра на здравеопазването и въз основа на извършен анализ на риска от държавния здравен инспектор.

Първоначалното предложение бе това да става с решение на здравния министър, но управляващите се отказаха от него. Отговорността да се носи от Министерския съвет като колективен орган бе и настояването на опозицията от БСП.

„Ние разчетохме вашето искане като искане за ясно поемане на политическата отговорност”, заяви по време на днешните дебати правосъдният министър Данаил Кирилов, цитиран от БГНЕС.

По предложение на ГЕРБ депутатите одобриха и 8 критерия, част от които трябва да бъдат налице, за да се обяви извънредна епидемична обстановка в страната или на територията на отделен регион.

На задължителна изолация ще подлежат всички болни от заразни заболявания. Остава и карантината за доказаните контактни на тях лица.