
Стриктно ще проследим изработването на план за управление на парка, колко ще ни струва и най-вече кой ще бъде изпълнителят
Поради големия обществен отзвук, който породиха две решения на Общински съвет Сливен, свързани с Природен парк „Сините камъни“, групата общински съветници на Възраждане публикуваме нашата позиция.
На сесията на Общински съвет Сливен на 14 ноември 2024 г. бяха гласувани две решения, свързани с ПП „Сините камъни“: Решение № 510 за обявяване на Селищно образувание (СО) „Даулите“ и Решение № 511 за обявяване на Селищно образувание (СО) „Карандила“. Тези решения нямат нищо общо с терените около „Шато Алпиа“.
Причината, поради която Възраждане гласува „за“ тези решения, е, че нашата община се обезлюдява поради липса на работни места, привлекателни доходи и потенциал за кариерно развитие за младите. Изхождайки от принципа, че част от работата на общинския съвет е да създаде условия за развитието на предприемачеството и икономиката на общината, без които няма работни места, ние взехме решение да подкрепим принципно евентуалното развитие на туристическата инфраструктура на местностите „Даулите“ и „Карандила“.
Без такова развитие няма как да се развие качествен туристически продукт и местностите да бъдат привлекателни като туристическа дестинация. Освен това, в момента инвестиционните намерения на собствениците могат да се разпростират само до ремонта на съществуващи сгради, без да могат да правят нищо друго като реконструкция, престрояване или надстрояване, което изисква съгласие от собственика на земята – държавата. На този етап Сливен, независимо от положените усилия през последните години, не разполага с притегателната сила, която да утвърди дестинацията на туристическата карта като незаобиколима, привлекателна и желана дестинация по отношение на входящия туризъм. Именно затова подкрепихме инициативата.
Принципната ни позиция е, че природата повишава качеството на живот на хората и с тази убеденост сме действали в нашите инициативи за опазването на околната среда както в Народното събрание, така и в общинския съвет на Сливен.
Предвид нарастващото обществено недоволство от взетите решения на заседанията на комисиите на общинския съвет на Сливен през месец февруари 2025 г., решихме да променим позицията си, като подкрепихме отмяната на решения № 510 и № 511. Групата на Възраждане счита, че като избрани представители на обществото в община Сливен сме длъжни да се съобразяваме с неговото желание. Но държим да отправим следното предупреждение: Нашите съмнения са, че определени организации насаждат неоправдан страх в местното общество с цел собствено облагодетелстване. Как стигаме до този извод? Искането за отмяна на тези две решения беше внесено в деловодството на общинския съвет на Сливен от „Асоциацията на парковете в България“ и от група граждани. В него се акцентира многократно за създаването на план за управление на природен парк (ПУПП) „Сини камъни“. Становището на асоциацията не е, че не трябва да се създават селищни образувания на „Даулите“ и „Карандила“, а че това трябва да стане след изготвянето на ПУПП.
При наша проверка установихме, че на сайта си тази асоциация се определя като неправителствена организация, чиито основател е г-н Тома Белев. При по-обстоен преглед попаднахме на статия във вестник „Труд“ от 21.10.2024 г. със заглавие „Европрокуратурата разследва плана за управление на парк Българка, правен от Тома Белев“. От нея става ясно, че преди няколко години на екипа на г-н Белев, на който той е ръководител, се възлага изготвянето на план за управление на парк „Българка“, намиращ се в централна Стара планина. За разработване на този план са дадени 2,6 млн. лв. Върховният административен съд е отхвърлил плана за управление на парк „Българка“ като незаконосъобразен. Според вестник „Труд“ икономическа полиция разследва и връзките на бившия директор на парк „Българка“ Мая Радева с Тома Белев, като и двамата са участници в частното сдружение „Асоциация на парковете в България“. По-късно г-н Белев става заместник-министър на околната среда и водите, и само 7 дни след това подозрително бързо планът за управление на парк „Българка“ е одобрен.
От Възраждане ще проследим много внимателно по-нататъшното развитие на казуса с ПП „Сини камъни“. Стриктно ще проследим изработването на план за управление на парка, колко ще ни струва и най-вече кой ще бъде изпълнителят?