Народните представители от „БСП за България” предложиха еднократна финансова помощ за всяко второ и трето дете в размер не по-малък от 7 минимални работни заплати за родители, които са осигурени минимум 24 месеца преди раждането, а еднократната помощ за майка студентка, редовна форма на обучение – да е не по-малка от 10 минимални работни заплати.
„Основният ни мотив е задълбочаващата се демографска криза. За всички ни е ясно, че ако липсват конструктивни мерки и политическа воля за решаване демографската криза, тя ще се изостри и ще се превърне в демографска катастрофа. И тогава, когато не сме инвестирали в човешкия капитал, всички останали инвестиции губят своя смисъл, а като политици носим и отговорност за съществуването на българската нация”, заяви Петя Цанкова от БСП от парламентарната трибуна.
Финансовото състояние е една от основните причини, които посочват младите хора за отказа им да имат повече деца. Според Петя Цанкова, страната ни е от държавите с най-ниска раждаемост сред всички държави членки на ЕС, защото години наред намаляването на броя новородени деца е траен процес. Тя цитира статистика, според която всяка година България губи между 30 и 50 хиляди българи – число сравнимо с размерите на една средно голяма община.
Предложението на социалистите бе отхвърлено от пленарна зала с 65 „за”, 0 „против” и 84 „въздържали се” гласа.