Освен супермаркети, ще се бойкотират и банките. Следващата дата е 27 февруари

Протестът срещу високите цени на храните и безконтролния ценови произвол на търговските вериги се разраства. След масовия бойкот на супермаркетите на 13 февруари, организаторите обявиха нова дата – 27 февруари, но този път ударът ще бъде двоен – към хранителните вериги се добавят и банките.

Това стана ясно на пресконференция на организаторите на бойкота, в която участваха представители на гражданските организации „За достъпна и качествена храна“, Федерацията на потребителите в България, „Системата ни убива“ и Обединени пенсионерски съюзи, както и представители на българските производители на храни.

Веригите отговориха с промоции, но какъв е реалният ефект?

„Империята на веригите даде своя отговор – наводни магазините с промоции на 50% и повече. Но въпросът ни към НАП и Министерството на финансите е – какъв процент от вчерашния оборот на супермаркетите е промоционален?“ – попита Мая Манолова, която е сред активните поддръжници на бойкота.

По думите ѝ, в нормалните европейски държави промоционалните продажби представляват между 10% и 15% от оборота, а у нас изглежда, че на 13 февруари те са били почти 100%. „Означава ли това, че веригите можеха да продават на по-ниски цени, но не го правеха досега? Означава ли това, че този бойкот вече започва да дава резултат?“ – попита риторично Манолова.

Бойкотът продължава на 27 февруари – този път и срещу банките

Според Велизар Енчев, още една голяма причина бойкотът да продължи е липсата на твърда позиция от страна на правителството.

„След като видяха, че бойкотът на 13 февруари не беше достатъчно мощен, властта даде заден ход. Министърът на земеделието Тахов почти се отказа от обещанието си да наложи максимален таван на търговската надценка от 30%!“ – подчерта той.

Затова на 27 февруари протестът ще бъде подновен – този път с по-широк обхват.

„Бойкотираме супермаркетите отново, но този път добавяме и банките! Хората са гневни от безумните банкови такси! Вече е внесен законопроект за таван на банковите такси, но без граждански натиск няма да го приемат.“ – заяви Манолова.

Тя припомни, че само от такси през 2024 година банките в България са реализирали чиста печалба от 1,6 милиарда лева. „Няма човек, който да не се вбесява, когато вижда таксите, които трябва да плати, за да си внесе пари, да изтегли пари, да плати сметки или дори данъци към бюджета. Това е безобразие!“

Организаторите призоваха на 27 февруари не само да не се пазарува в супермаркетите, но и да не се извършват банкови операции – да не се теглят или внасят пари, да не се правят преводи и плащания.