Нови правила за задължителна регистрация по ДДС

С подготвени промени в Закона за данък върху добавената стойност (ДДС), внесени от Министерски съвет в парламента, прагът за задължителна регистрация по ДДС се увеличава от 100 хил. лв. на 85 хил. евро (около 166 хил. лв.). Освен това, новите разпоредби ще изискват задължителна регистрация, когато този оборот бъде достигнат за една календарна година, вместо за 12 поредни месеца.

Текущите изисквания в закона обхващат и специални случаи, при които оборотът е достигнат за период не по-дълъг от два последователни месеца. Фирмите в този случай са длъжни да подадат заявление за регистрация по ДДС в 7-дневен срок от достигане на прага. Тази разпоредба е въведена с цел да се предотвратят злоупотреби, особено в сезонни бизнеси като тези по морето, които реализират значителни обороти в активния сезон. С промените обаче това изискване отпада, като задължението за регистрация ще възниква едва след завършването на календарната година.

Новите правила предвиждат запазване на разпоредби, насочени срещу създаването на нови фирми с цел избягване на регистрация по ДДС. Законът ще продължи да изисква включването на оборота от последователно извършвана еднородна дейност в един и същ обект от свързани лица в общия оборот за регистрация. За да се определи дали дейността е еднородна, се анализират фактори като предлаганите стоки или услуги, използваните активи, персонал, търговската марка и доставчиците или клиентите.

Въпреки това е записано, че при прекъсване на дейността за повече от месец, тя вече няма да се счита за последователна. Това на практика позволява на собствениците на сезонни бизнеси всяка година да регистрират нови фирми и да избегнат плащането на ДДС, ако не надвишават прага в рамките на една календарна година.

Промените предизвикват смесени реакции, като се очаква да улеснят малките фирми, но същевременно да създадат нови възможности за избягване на данъчни задължения. Законопроектът предстои да бъде обсъден в Народното събрание.