Нощ на учените и тази година в крепостта „Туида“

На 27 септември България се включва с по-богата програма от всякога преди в Европейската нощ на учените в 50 града.
Програмата тази година обхваща повече от 150 събития, които ще се проведат на над 50 места в цялата страна – 13 селища, на борда на теснолинейката, на кораб и дори миниподводница.

Тази година локациите в Сливен са няколко. Врати за науката ще отворят Крепост Туида и Националният музей на текстилната индустрия в партньорство с РИМ „ Д-р Симеон Табаков“ – Сливен, Технически университет – филиал и колеж Сливен, Медицински университет Варна – Филиал Сливен, ПП “Сините камъни“, Национална художествена гимназия „Димитър Добрович“ – Сливен, Център по забавна математика и гост- лектори.

Европейската нощ на учените се провежда едновременно в цяла Европа в последния петък на месец септември. От 18:00 до 22:00 часа, университетите и научните институти отварят врати и организират събития за широката публика. През 2019 г. България се включва в тази инициатива за 13-та поредна година.

Българските градове, които ще участват тази година са Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Долна Митрополия, Плевен, Пловдив, Русе, Сливен, София, Стара Загора и Тръстеник.

В Сливен проявите започват в 17:00 часа. Входът е свободен.

И тази година учени ще се качат във вагоните на родопската теснолинейка. Какъв е произходът на птиците? Крие ли миналото им страшна тайна? Как науката за динозаврите преминава през своеобразна революция? Кои са малките организми, които предизвикват ферментация? Каква е науката зад правенето на киселото зеле? Електрическо ли е бъдещето на транспорта? Какво е археозоология и какви истории може да разкаже? Влакът тръгва от гара Септември точно в 8:45ч.

Целта на Европейска нощ на учените е да докаже, че наука има навсякъде около нас и е еднакво важна за всички ни, независимо от възраст и занятие, а учените са хора с изключително вълнуващи професии.

Пълната програма по градове можете да намерите на сайтовете на Британския съвет https://www.britishcouncil.bg/programmes/education/researchers-night/2019 , сп. БГ Наука http://nauka.bg/night , както и интерактивна карта за цялата страна.

Проектът REFRESH  (Relate, Experience, Find Research Everywhere and Share) за Европейска нощ на учените в България се финансира от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“.