Арбористи от цяла България работят на територията на община Стара Загора до края на месец януари. Общо 147 опасни и труднодостъпни дървета в детски градини, училища и тесни улици ще бъдат обработени, както и такива на територията на Летния театър.
Дворът на Основно училище „Кирил Христов“, сутринта. Температурите навън са много близо до фразата “ от студ дърво и камък се пука“, но на територията на школото има зелени „пациенти“, които се нуждаят от лекар.
Екипът арбористи – Иван Бориков и Максим Янев, който е и ландшафтен архитект, се подготвят за прегледа им.
“ Подобно на лекарите – хирурзи и ние имаме нужда от инструменти с които да извършваме необходимото за да прегледаме а ако се налага и да излекуваме нашите зелени „пациенти“, обяснява ръководителят на дейностите и арборист Максим Янев.
Затова, заедно с малката резачка, сбруята с оборудване на Иван Бориков тежи около 20 килограма. Минути по-късно арбористът е на височина от 5-6 метра в короната на дървото. Прегледът на зеления пациент бързо показва проблемен клон. За който обаче, тези, които гледат от земята, няма как да подозират.
При прегледа, а ако се налага – и при, образно казано, „операцията“ на дървото от значение са много неща – начинът на среза – от това зависи дали зеленият „пациент“ ще може да затвори раната си. От значение са анатомията, устройството на дървото. Най-честата манипулация, която се налага да се направи на зелените „пациенти“, е съкращаване на короната. А за да се вземе решение за нея от значение пак са редица фактори – например колко силно е издържен клонът преследвайки светлината, определяне на центъра на тежестта и налага ли се да бъде корегиран, физичния закон за лост, според който ако се вземат 10 процента от този лост, стабилността в основата ще бъде повишена и много други.
Ако експертизата не стига или за нещо се колебае, могат да се използват и уреди, например импулсен томограф. Той измерва честото на вълните, които преминават през дървото, когато се удари с чук по ствола му. Колкото по-бързи са те, дървесината е по-здрава.
Около 20 са активно практикуващите арбористи в България. У нас професията не е включена в професионалния класификатор.
www.bnr.bg