
“Основната цел на проекта за насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти е да провокира следдипломното обучение на определени специалности с голям настоящ или очакван недостиг от специалисти на националния ниво”, заяви от парламентарната трибуна Климент Шопов от “Възраждане”, във връзка с недостатъчният медицински персонал за спешна помощ в Сливен и областта.
За да се стимулират специализанти да се обучават в региони в страната, в които липсват медицински специалисти, одобрените кандидати ще получават месечен финансов стимул, в допълнение към получените доходи в размер на 2,5 минимални работни заплати за страната.
Шопов подчерта, че през първата и втората процедури за подбор на специализанти е имало значително несъответствие между предвидените места за специализанти лекари за област Сливен и нуждите на лечебните заведения там, които извършват обучение на студенти и стажанти.
Основен проблем се явява фактът, че няма предвидени места за специализанти по спешна медицина, а в отделението по спешна медицина липсват 9 лекари и 3 медицински сестри. В тази връзка и по реда на парламентарния контрол, Шопов изисква информация от министъра на здравеопазването – дали през третата процедура по подбор на специализанти ще бъде предвиден нужният брой специализанти по спешна помощ.
В отговора си министърът на здравеопазването посочва, че при определянето на специалностите са взети под внимание броя на специалистите и специализантите в страната, както и здравните приоритети в съответните области. Определените по проекта области с най-голям недостиг на специалисти са тези, в които осигуреността на специалисти в областта е 2 пъти под средната за страната. Според министъра осигуреността на специалисти за област Сливен по спешна медицина е над средните за страната и затова не са предвидени такива.
Заради неудовлетворените отговори, и фактът, че определено става дума за несъответствие, спрямо нуждите и липса на кадри Шопов инициира среща в Министерство на здравеопазването, за да разговаря със специалистите, изготвили програмата. В спешното отделение на най-голямото лечебно заведение липсват 9 лекари и 3 медицински сестри и за да се запълни този недостиг дават смени лекари-стажанти и такива от други отделения.
“На проведената среща с началника на отдела за образование и квалификация, отговорен за развитието на програмата за насърчаване на специализацията стана ясно, че по втората процедура вече са запълнили всички бройки специализанти. Това е първият път, който се провежда тази програма. Вероятно, ако е успешна, пак ще се проведе и може тогава да променят критериите, по които се отпускат бройки специализанти по специалности по области”, коментира Шопов.
В заключение той допълни, че е коментирана и темата за недостига на кадри в спешните отделения и тъй като действието на тази програма е приключило към настоящия момент, следващата седмица народният представител от “Възраждане” ще се срещне с директора по спешна медицина в Министерство на здравеопазването, за да се коментира заплащането на лекарите и медицинските сестри, които дават смени в спешните отделения.