Шест са новите случаи на Ковид-19 в Сливенска област към 26 юни, съобщиха от Областния кризисен щаб.
От тях четирима са жители на Нова Загора /трима – от кв. „Шести“, сред които и лице, инфектирано на работното място в производствена фирма в града/. Двама са от Сливен /един е жител на най-гъсто населения квартал/. Епидемиологичните проучвания продължават, информираха от РЗИ.
Към момента 40 пациенти са настанени за лечение в инфекциозното отделение на областната МБАЛ „Д-р Иван Селимински“, 21 – в инфекциозното отделение на МБАЛ – Сливен към ВМА. 11 жители на Сливенска област, дали положителни проби за коронавирусни инфекции, са приети в болници извън областта.
В изпълнение на заповедта на областния управител Чавдар Божурски, проверките на съвместните екипи от РЗИ, ОДБХ и ОД на МВР за спазването на противоепидемичните мерки продължават. На 25 юни са извършени 35 проверки, от които 7 – самостоятелно от РЗИ. Сред инспектираните обекти са заведения, кафе-аперативи, супермаркет и смесен магазин в кв.„Клуцохор“ в Сливен. Нарушения не са констатирани. 57 проверки са извършени от ОД на МВР – Сливен. Съставени са 44 предупредителни протокола и 10 акта за неносене на предпазни маски в закрити площи. От Областният кризисен щаб напомнят, че проверките са засилени и ежедневни.
От 25 юни Министърът на здравеопазването възложи на компетентните органи да провеждат засилен контрол в цялата страна във връзка с удължения до 15 юли срок на епидемичната обстановка. Целта е противоепидемичните мерки да се прилагат ефективно и да доведат до реално ограничение на разпространението на коронавирусните инфекции. Съгласно чл.209а от Закона за здравето, административно-наказателната отговорност спрямо нарушителите ще се реализира от РЗИ, ОД на МВР и кметовете на общините. Този текст от закона предвижда за нарушаване на мерките глоба от 300 до 1000 лева при първо нарушение. Финансовата санкция за нарушител, който е едноличен търговец или юридическо лице, е от 500 до 2000 лева при първо нарушение. Министърът на здравеопазването изисква да бъде създадена необходимата организация по места за правилно въвеждане, стриктно придържане и контрол на прилагането на временните противоепидемични мерки на работните места. За осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд всеки работодател следва да оцени рисковете за безопасността и здравето на работещите и при необходимост да планира и други превантивни мерки.