Една истинска история за измама и източени средства от сметка след покупки от електронни магазини извън Европейския съюз

Историята на Георги Шишков е пример за това как онлайн измамниците стават все по-изобретателни в опитите си да се доберат до парите на хората. Всичко започнало съвсем обикновено – той поръчал термо чаша за около 100 лв. от чуждестранен онлайн магазин. Не след дълго получил SMS, в който се посочвало, че трябва да плати малка сума за мито – само 2,50 лв. На пръв поглед съобщението изглеждало съвсем автентично, а линкът в него го отвел до страница, която също наподобявала истински сайт за плащане.

Без да подозира, Георги въвел данните на банковата си карта, за да плати това „мито“. След това всичко изглеждало наред, докато не забелязал, че от сметката му липсват повече от 1000 лева. Измамниците се възползвали от данните на картата му, за да направят няколко големи покупки, дори извън страната – в Сърбия. Телефонният номер на изпратения SMS се оказал гръцки, което също било част от схемата, създадена, за да изглежда максимално правдоподобна.

Подобни измами разчитат на малки, почти незабележими детайли, които могат да ни подведат. Платформата „Ние, потребителите“ съветва всички да бъдем особено внимателни и подозрителни към съобщения и линкове, които изглеждат несигурни. Те препоръчват, ако получите подобно искане за плащане, първо да проверите от кого е съобщението – дали идва от надежден източник, като куриерската служба или самия търговец, и дали информацията в него съвпада с вашата поръчка.

От „Ние, потребителите“ посочват също, че подобни фалшиви страници обикновено имитират официални сайтове, като използват много близки до тях имена или домейни, които се различават само с една буква или разширение. Такива дребни разлики често остават незабелязани, особено когато човек бърза да завърши плащането.

Историята на Георги е урок за всички ни – винаги трябва да бъдем нащрек при онлайн поръчки и плащания. Ако някое съобщение изглежда подозрително, по-добре е първо да се свържем директно с търговеца или куриерската фирма, вместо веднага да последваме линка и да въвеждаме лични данни.