Много сериозни глоби, които стигнат до 8000 лв., ще бъдат налагани на граждани и фирми, които се опитват да скрият информация от НАП или не оказват съдействие на данъчните. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, пуснати за обществено обсъждане от Министерството на финансите, пише „Труд“.
Глоби от 500 лв. до 1000 лв. ще бъдат налагани на търговци, които не оказват съдействие на данъчните или възпрепятстват упражняването на правомощията им.
Това например означава да не дадат счетоводните книги, да не отключат сейфа с парите или да не допуснат ревизори в склада. Сега глобите за тези нарушения са от 250 лв. до 500 лв., но с промените се предлага да бъдат удвоени. При повторно нарушение се предлага глобите да бъдат между 1000 лв. и 2000 лв.
Изключително ниските санкции в момента стимулират търговците да предпочетат налагането на глоби пред угрозата от определяне на реално дължимите от тях данъци, гласят мотивите.
Ще бъде въведена и глоба за неспазване на изискванията за съхранение на счетоводна и търговска информация, както и всички други сведения и документи от значение за данъчното облагане. Едни от най-честите нарушения на фирмите е несъхраняване и манипулиране на информацията, която е от значение за определяне на дължимите налози, пише в мотивите.
Търговците с голям оборот съхраняват счетоводната си информация в електронен вид, което позволява по-лесно да бъде направено резервно копие. Затова проектът предвижда фирмите, които не спазват сроковете за съхранение на информация, да бъдат глобявани от 1000 лв. до 5000 лв. А за тези, които използват електронни архиви, глобата да бъде от 3000 лв. до 8000 лв. При повторно нарушение глобата за изгубени хартиени архиви ще бъде от 1500 лв. до 7000 лв., а за липсваща електронна информация – от 4000 лв. до 11 000 лв.
С промените в ДОПК се предлага и промяна в последователността на погасяване на задължения, които са дадени на НАП за събиране, като най-често това са глоби на КАТ. В момента преди да започне принудителното събиране, човек може да избере кое задължение да плати първо. Така за най-старите глоби може да изтече давността. С промените при всяко плащане първо ще бъдат погасявани най-старите задължения.