Днес почитаме Апостол Филип – един от дванадесетте апостоли на Христос

Статуя на Aпостол Филип в Архбазиликата „Св. Джовани ин Латерано“, Рим, Италия

На 14 ноември, когато православната църква почита паметта на Св. Филип – един от дванадесетте апостоли на Христос,  се отбелязва и празникът Мратинци, който има дълбоки корени в българската народна традиция.

Според преданието, Св. Филип бил роден в крайбрежния град Витсаида, близо до Галилейско море, от което произлизат и други апостоли като Петър и Андрей. Той бил учил Свещеното писание от малък и след възкръсването на Христос започнал да проповядва Божието слово в Сирия и Мала Азия, като бил придружаван от сестра си Мириам и апостол Вартоломей.

Едно от най-известните събития в живота на Св. Филип се случило в град Иерапол, където езичниците го заловили и го обвинили в магьосничество. Когато се опитали да ги обезславят, сестра му, Мириам, се превърнала в огнен пламък. По-късно, когато апостолите били разпънати на кръст, Филип бил разпънат с главата надолу. Това предизвикало силно земетресение, което разтърсило града. На мястото, където пролял кръвта си, израснала лозница, която се възприемала като символ на вечната му слава и блаженство след смъртта му заради вярата в Христос.

Статуя на апостол Филип при катедралата на Свети Исак в Санкт Петербург, Русия

Денят е свързан с различни магически обичаи, които идват от езическата епоха. Според народните вярвания, „мратиняк” или „мрат” е зъл дух, който може да причини болести на домашните птици, особено кокошки. За да се предпазят от тази „кокоша болест”, хората изпълняват специални ритуали, като заколване на черно пиле.

Жените, особено тези на по-голяма възраст, имат основна роля в тези практики. Сутринта на празника най-старата жена в дома трябва да извърши ритуала, като заколи „мратинче” (черно пиле), за да предпази дома и животните от демоничните болести.

Днес празнуват имен ден всички, носещи имената Филип, Фильо, Филка, Филипина и Филипа.