Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предлага средно увеличение на цената на водата с 3,87% от началото на 2025 година.
Въпреки това, в някои области като Сливен, Шумен и Перник ръстът е значително по-висок – съответно 19,2%, 9,1% и 9,3%. В Разград и Силистра цената ще надхвърли 6 лв. за кубичен метър. На този фон 75 общини, 13 града и 261 села с общо над 255 хиляди души остават на воден режим.
Председателят на „Изправи се.БГ“ Мая Манолова изрази остри критики към предложените изменения, подчертавайки, че новите цени не отразяват реалното състояние на ВиК услугите. Тя постави конкретни искания към КЕВР за промяна на подхода в регулирането на цените и защитата на потребителите.
Манолова настоява безводието да бъде включено като фактор при определянето на цената на водата, тъй като в момента липсата на вода не влияе върху ценовата политика. Също така, тя акцентира върху високите загуби на вода в преносната мрежа, които средно за страната достигат 60,2%, а в области като Сливен, Шумен, Търговище и Разград надхвърлят 70-80%.
Особено внимание беше обърнато на социалната поносимост на цената на водата, която според Манолова трябва да се определя по ясен и обективен начин. Тя призова КЕВР да поиска от Националния статистически институт (НСИ) преразглеждане на методиката за изчисляване на този показател, за да се избегнат големи отклонения, достигащи до 40%.
Като допълнителна мярка, Манолова предложи въвеждане на задължение за обезщетение на потребителите при липса на вода за повече от 48 часа. Според нея това е възможно чрез промяна в общите условия на ВиК дружествата, което е в правомощията на КЕВР.
Предложенията на „Изправи се.БГ“ целят да гарантират по-голяма прозрачност, справедливост и защита на правата на потребителите, особено в региони с високи цени и чести прекъсвания на водоснабдяването.