България можела да се справи с 10 хиляди мигранти

До 10 хиляди души, ако дойдат в България, няма да има никакъв проблем да бъдат приети, настанени, прегледани, да им бъдат посрещнати първоначалните нужди.“ Мнението е на Милена Николова, програмен асистент в представителството на Международната организация по миграция в България.

По-големият поток мигранти не е повод за тревога и не би трябвало да бъде – това е свободно движение на хора, на каквото имат право всички, подчерта Николова в предаването „Преди всички“ на БНР.

„Към момента всички данни и снимки от местата на събитието показват, че към нашата граница няма никакъв натиск. С въпроса защо това е така може да се спекулира много. Може да се търсят политически причини“, допълни тя.

Според Николова целта на Ердоган не е да праща мигранти към България, а към Гърция. „Към този момент виждаме, че натискът е много сериозен там. На практика виждаме, че Гърция изнемогва. Тя няма как да се справи без помощ от Европа.“

Има ли страната ни готовност да приеме нова бежанска вълна?

Напълно готови сме към този момент, смята Милена Николова. „След случилото се през 2013-а и следващите две-три години България повиши капацитета си значително в тази област – както като места за настаняване, така и като възможности от държавните институции и организациите, които са на терен: международни или неправителствени. В момента възможностите да се приемат бежанци са много високи. Има пълна готовност.“

Приемателните центрове и лагерите, където се настаняват бежанци, в момента са запълнени на „почти нулев капацитет“, уточни експертът от Международната организация по миграция.

Относно опасенията от мигрантите като преносители на коронавируса, Милена Николова изтъкна, че вирусът „със същия успех може да бъде пренесен от български гражданин, който се връща от чужбина“ и не бива двете теми да бъдат автоматично свързвани.

Тя потвърди готовността на властите и институциите, които посрещат мигрантите на първа линия, да преглеждат влизащите в страната превантивно.