Тринадесет държави-членки на Европейския съюз постигнаха съгласие по седем критерия, които ще бъдат необходими за прилагане на сертификати за ваксинация COVID-19 за туризъм, съобщиха австрийските информационни агенции, OTS, ORF и швейцарската Swissinfo в понеделник.
Австрийският министър за устойчивостта и туризма Елизабет Кьостингер коментира, че „Зелените сертификати са въпрос на оцеляване за европейския туризъм това„.
Планът е сертификатите за ваксинация да бъдат приложени до юни 2021 г., което позволява свобода на пътуване за предстоящия летен сезон. Това е в съответствие с предишните планове на ЕС, предава News.bg
Тринадесетте държави от ЕС, които са се съгласили по инициативите, са България, Хърватия, Кипър, Дания, Франция, Германия, Гърция, Италия, Малта, Португалия, Словения, Испания и Австрия.
По инициатива на Кьостингер, 13-те държави-членки на ЕС взеха участие в онлайн среща на върха.
Бяха изготвени седем приоритета за туризма, които сега се изпращат на Европейската комисия, Европейския парламент и председателството на Съвета на ЕС.
„Бързото прилагане на Зеления паспорт на европейско ниво е основен приоритет за туризма. Очакваме практическо изпълнение до юни 2021 г., за да се улесни пътуването и да се даде нова перспектива на туризма в Европа„, каза тя.
Целта в Австрия е тези сертификати да покажат дали някой е ваксиниран, възстановен от болестта или тестван.
„Това също трябва да се прилага реципрочно в останалите държави-членки на ЕС. От чекиране на летището или в хотела, от посещение на селския хан или посещение на спортно събитие, Зеленият паспорт може да улесни всичко … Целта е така наречените тристранни преговори да започнат през май.“
7-те приоритета от гледна точка на туризма:
Прилагане на Европейския цифров зелен паспорт най-късно до юни 2021 г.
По-лесно и свободно на пътуване благодарение на Digital Green Pass дори по време на продължаващата пандемия.
Осигуряване на равно третиране и липса на дискриминация между сертификатите. Няма светлина за ваксинация през задната врата.
Предоставяне на сигурно и удобно за потребителя техническо решение. Зеленият паспорт трябва да е валиден и да може да се чете в цяла Европа.
Национална свобода на избор и допълнителни свободи чрез Зеления паспорт, например като „билет“ за посещение на бар, концерт или събитие. Националните облекчения трябва да се виждат на обща платформа, като Re-open EU.
Разработване на трансгранично решение и с трети държави.
Тясно сътрудничество с транспортната и туристическата индустрии при въвеждането на Зеления паспорт.