Бъдни вечер е!

Бъдни вечер e! 

Според народното вярване Божата майка се замъчила на Игнажден и на Малка Коледа родила млада бога, но за това съобщила на другия ден. Първескиня, млада булка, която ражда за пръв път, като роди не съобщава новината на този ден, а на следващия – тогава се викат гости. На този ден свършват четиридесетдневните Коледни пости, които са започнали на 15 ноември, Коледни заговезни.

На Бъдни вечер най-важни са трапезата, каденето, обредните хлябове и бъдника.

Бъдни вечер е един от най-светите семейни празници. Целият ден минава в подготовка на вечерната трапеза, която задължително е постна. Тадиционно, за този ден се приготвят постни сърми, варен боб или жито, пълнени чушки с ориз или боб, варена или печена тиква, сушени плодове, орехи и др. Ястията на трапезата трябва да са 7 или 9, като броят им символизират дните в седмицата или месеците на бременността.

Вечерта цялото семейство се събира около трапезата. Стопанката на дома я прекадява с тамян. Главата на семейството, разчупва питката, като първото парче е за Богородица, второто – за къщата, третото – за най-възрасния член на семейството и така се подава по парче на всеки, до най-малкия член на семейството.

Бъдникът е специално избрано тригодишно право дърво, което се слага да гори в онището. Ако живеете в апартамент или в дома ви няма камина или огнище, може да заместите Бъдника със свещ на трапезата. Важното е да има пламък в дома ви, които символизир живота в него.

Трапезата не се вдига до другия ден.